توسعه سلول‌های حرارتی خورشیدی پلیمری

شرکت سنرژی اینوویشنز و یک مرکز دانشگاهی سلول‌های حرارتی خورشیدی پلیمری را با استفاده از گرافن توسعه می‌دهند.
توسعه سلول‌های حرارتی خورشیدی پلیمری

پژوهشگرانی به سرپرستی پروفسور تونی مک‌نالی از دپارتمان دبلیوام‌جی (WMG) دانشگاه وارویک، با همکاری شرکت سنرژی اینوویشنز (Senergy Innovations)، اولین نانوماده قابل اجرا برای تمام سلول‌های حرارتی خورشیدی پلیمری را عرضه کردند. این دستاورد با سرمایه‌گذاری BEIS (بخش تجارت، انرژی و استراتژی صنعتی) پشتیبانی شد.

خصوصیات حرارتی پلیمرهایی که مورد استفاده قرار گرفتند اصلاح شد تا به روشی کم هزینه و پایدار و با بازدهی بالا نور خورشید را برای گرم کردن آب منتقل کند. طبق گزارش‌ها، طراحی پیمانه‌ای (modular) سلول‌ها امکان ساخت سریع یک آرایه سلول حرارتی خورشیدی را بر روی بام منازل و مراکز صنعتی فراهم می‌کند.

این تیم در حال حاضر مشغول همکاری با کنسرسیومی از شرکای صنعتی است که بر تولید سلول‌های حرارتی خورشیدی در حجم بالا تمرکز دارند.

دکتر گرگ گیبونز و تیمش در دبلیوام‌جی نخستین نمونه اولیه سلول حرارتی خورشیدی که به طور کامل با چاپ سه‌بعدی ساخته شده است را تولید کرده‌اند. این کار در پیشبرد طراحی و جنبه‌های حیاتی تولید سلول‌های حرارتی خورشیدی بسیار حائز اهمیت است.

پروفسور تونی مک‌نالی، رئیس موسسه بین‌المللی ساخت نانوکامپوزیت (IINM) دانشگاه وارویک، اظهار داشت: «چندین سال فعالیت تحقیقاتی و دیدن نتیجه کار به صورت یک کاربرد جهانی حقیقی بسیار خوشایند است. کارهای اساسی ما در زمینه رسانایی حرارتی مواد یک‌بعدی و دوبعدی از جمله گرافن و کامپوزیت‌های این مواد با پلیمرها، می‌تواند تحولی در تأمین انرژی مقرون‌به‌صرفه، پاک و پایدار ایجاد نماید.»

کریستین بویل، مدیر عامل شرکت سنرژی اینوویشنز افزود: «تغییر به سمت مواد پلیمری پیشرفته، به معنای فرآیند تولید کارآمدتر و طراحی محصول انعطاف‌پذیرتر است. این امر منجر به موفقیت در تولید پنل‌های هوشمند کم‌مصرف، کم کربن و سبک وزن سنرژی شد. اکنون وظیفه ما این است که اطمینان حاصل کنیم پنل‌های خورشیدی سنرژی به بخش مهمی از محیط ساخته‌شده (built environment) هوشمندتر تبدیل می‌شوند و سیستم‌های گرمایش و سرمایش تجدیدپذیر را برای همه مقرون‌به‌صرفه و در قابل‌دسترس می‌کنند.»

ثبت رکوردی جدید در سلول خورشیدی

ثبت رکوردی جدید در سلول خورشیدی تاندم بر پایه سلول خورشیدی انعطاف‌پذیر CIGS

با همکاری شرکت آمریکایی MiaSolé Hi-Tech Corp و شرکت اروپایی Solliance Solar Research بازده تبدیل نیرو ۲۶.۵ درصدی در یک سلول خورشیدی تاندم ایجاد شد. این معماری ترکیبی از دو فناوری سلول خورشیدی با فیلم نازک است: یک سلول خورشیدی پروسکایت نیمه شفاف سخ...